Jak dobrać falownik do silnika?

dodano: 23 maja 2011 | autor: @Dorotka

Od czasu do czasu zdarza mi się, że klient zadaje pytanie – jaki dobrać falownik do jakiegoś konkretnego silnika?
Wydaje mi się, że to proste, no ale ja w tym temacie „siedzę” na co dzień! Nie można jednak zapomnieć, że Ci, którzy zadają mi tego typu pytania,  kontaktują się ze mną, wtedy tylko, kiedy zmusza ich do tego sytuacja. Ja już kiedyś na ten temat pisałem, no ale jeśli trzeba, to napiszę jeszcze raz 😉 (a tak na marginesie, te informacje są u nas na stronie)

Co trzeba wiedzieć, aby prawidłowo dobrać falownik? falowniki LG, Hitachi, BergesNajważniejszym parametrem jest prąd znamionowy silnika przy znamionowym napięciu. Silniki mogą mieć podane dwa różne napięcia i dwa różne prądy znamionowe a to za sprawą możliwości łączenia uzwojeń silnika w trójkąt lub w gwiazdę. Standardowo silniki do mocy 2,2kW posiadają uzwojenie 230/400V T/Y.

Standardy zasilania falowników.

Standardowo, z powodów ekonomicznych, falowniki do mocy 2,2kW stosuje się z zasilaniem 1-fazowym 230V. Aby upewnić się, że taki falownik może współpracować z Państwa silnikiem należy sprawdzić czy posiada on możliwość połączenia uzwojenia silnika na napięcie 3x230V. Jeżeli silnik nie posiada takiej możliwości można zakupić nieco droższy falownik zasilany napięciem 3x400V.

I proszę bardzo, przykład na przykład:

-Oferta na podstawowy falownik dla silnika 1,5 kW.

Proponuję zastosować:
SV015iG5A-4 1,5kW 400V

lub

lub falownik zasilany jednofazowo (silnik musi mieć podłączenie 230V 3-faz.- jest to standard przy tej mocy silnikach ale trzeba sprawdzić)
SV015iC5-1F

 

BrakKomentarzy